Pomysłodawcą i założycielem Hard Dog Race jest András Púza.

Sam pomysł zawodów powstał na wskutek poszczególnych doświadczeń życiowych Andrasa. Największy wpływ miały jego pierwsze relacje z psami. Świat czworonogów porwał go już w dzieciństwie. Jak on sam o tym opowiada: „Pierwsze kroki stawiałem trzymając się sierści psa”. Następnym ważnym przeżyciem była praca w grupie ratowników z psami.  Zdobyte tu doświadczenie zapoczątkowało jego karierę zawodowego instruktora psów.

Kolejnym wydarzeniem było rozpoczęcie służby w wojsku węgierskim, które zaskutkowało wyjazdem na siedmiomiesięczną misję do Afganistanu jako przewodnik psa – specjalistyczny saper z psem. Tu zrozumiał, że w sytuacjach ekstremalnych  liczy się wytrwałość, a współpraca zespołowa często jest na wagę życia. Po misji Andras odszedł do rezerwy razem ze swoim psem Roninem, który do dzisiaj jest pełnoprawnym członkiem rodziny.

W HDR obok miłości do psów odczuwalny jest świat sztuk walki, który Andras poznał jeszcze w młodości.  Na macie oraz w kurzu obozów treningowych zrozumiał, że nie ma przeszkody, której nie da się pokonać siłą woli i wiary. W środowisku sportowców poznał długotrwałą przyjażń opartą na zaufaniu.

Duży wpływ  miały na niego ekstremalne biegi z przeszkodami, na których startował jako zawodnik i które były pierwowzorami HDR. Jednak po każdym pokonanym wyzwaniu pozostawało w nim poczucie niespełnienia: „Było fajne, ale gdzie jest mój pies?”

Tak narodził się pomysł zawodów, w których wszystkie wymienione walory można było  połączyć w jedną całość, przetestować i rozwinąć. W rezultacie powstały zawody Hard Dog Race.

Emblemat Hard Dog Race jest objęty ochroną praw autorskich. Korzystanie z niego w dowolnej formie jest możliwe tylko przy posiadaniu pisemnej zgody Hard Dog Race.